+90 (216) 611 13 07
+90 (533) 208 61 88
Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır ?

Besin değerleri yüksek, protein kaynağı olan yumurtanın beslenmemizde önemli yeri vardır ve fazla tükettiğimiz gıdadır. Peki aldığımız yumurtalar taze mi, bayat mı nasıl anlarız?

Yumurta tazeyken tüketilmesi gereken bir besindir. Bu sebeple, yumurtanın taze olup olmadığını anlamamız, anlamanın yollarını bilmemiz gerekmektedir.

1-Işık testi
Yumurtayı ışığa tutarak bayatlığını anlayabiliriz. Tavuk yumurtladığında, yumurtanın içerisindeki hava boşluğu az olur. Ancak her geçen gün yumurtanın bayatlaması ile üst kısımdaki hava boşluğu da artar ve yumurtanın boyutunun büyümesine sebep olur. Taze yumurtayı  dikey olarak ölçersek içerisinde hava boşluğu 4-5 mm. dir . Bayatlamış bir yumurtada ise bu hava boşluğu 10-12 mm. kadar ölçülebilir. Bu nedenle yumurtayı ışığa tutarak içerisindeki hava boşluğunu ölçmek , ne kadar bayatlamış olduğunu anlamak için iyi bir yöntemdir. Yumurta ışığa tutulduğunda hava boşluğu ışığı geçireceğinden, bu bölüm 4 milimetreden ne kadar daha uzunsa yumurtanın o kadar bayatlamış olduğunu anlamanızı sağlar.

2- Tuzlu su testi
Bayat yumurtanın içerisindeki hava boşluğu genişledikçe, yumurtanın içerisindeki gazlarda artar. Bu yüzden yumurta suyun yüzeyine çıkar. Yumurtayı tazemi  bayat mı ölçmek için yapacağımız su testinde1 bardak suya 25 gr. tuz koyun ve tuz eriyinceye kadar karıştırın. Bu tuzlu suyun içerisine yumurtayı attığınızda eğer yumurta dibe batıyorsa taze demektir. Ortalar da kalıyorsa 5-6 günlük demektir. Suyun üstüne çıkıyorsa bayat demektir.                            

3- Kırma testi
Yumurtayı bir kaseye kırın. Eğer kırar kırmaz yada kaseyi hafif sallayınca yumurtanın sarısı dağılıyorsa, yumurta bayatlamış demektir. Sarısı dağılmıyorsa yumurta tazedir.